| Display mode | LCD |
| Plate temperature | 550 °C |
| Rotating speed | 50 rpm ~ 1500 rpm |
| Solvent temperature | 40 °C ~ 300 °C |
| Display mode | LCD |
| Plate temperature | 0 °C ~ 500 °C ( continuous ) |
| Safety temperature | 50 °C ~ 550 °C ( adjustable ) |
| PID parameters | 2 set |
| Display mode | LCD |
| Plate temperature | 0 °C ~ 500 °C ( 24 steps ) |
| Safety temperature | 550 °C ( fixed ) |
| PID parameters | 1 set |
| Display mode | LED |
| Plate temperature | 0 °C ~ 380 °C |
| Safety temperature | 370 °C |
| PID parameters | 1 set |
| Display mode | LED |
| Plate temperature | 0 °C ~ 500 °C |
| Safety temperature | 550 °C |
| PID parameters | 1 set |
| Display mode | LCD |
| Plate temperature | 0 °C ~ 500 °C |
| Safety temperature | 50 °C ~ 550 °C |
| PID parameters | 2 set |
| Display mode | LCD |
| Heating power | 1.8 kW |
| Time to boil 1 L H20 | 7 mins |
| Heating zone | ᴓ 190 mm |
| Display mode | LCD |
| Heating power | 1.8 kW |
| Time to boil 1 L H20 | 7 mins |
| Heating zone | ᴓ 190 mm |
| Display mode | LCD |
| Heating power | 1.2 kW |
| Time to boil 1 L H20 | 10 mins |
| Heating zone | ᴓ 155 mm |
| Mixing capacity | 2 L |
| Number of plates | 4 |
| Plate dimension | 313 x 303 mm |
| Speed range | 150 rpm ~ 1500 rpm |
| Mixing capacity | 2 L |
| Number of plates | 6 |
| Plate dimension | 473 x 303 mm |
| Speed range | 150 rpm ~ 1500 rpm |
| Mixing capacity | 3 L |
| Number of plates | 1 |
| Plate dimension | 158 x 143 mm |
| Speed range | 150 rpm ~ 1500 rpm |
| Mode | Digital + Heating + Stirring |
| Speed | 200 rpm to 2000 rpm |
| Plate size | 190 × 190 mm |
| Maximum volume | 5000 ml |
| Maximum Volume | 5000 ml |
| Speed | 100 to 2000 rpm |
| Minimum Revolution | 100 rpm |
| Maximum Temperature | 380°C |
| Maximum Volume | 2000 ml |
| Speed | 100 to 2000 rpm |
| Minimum Revolution | 100 rpm |
| Maximum Temperature | 380°C |