| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Temperature Precision | ± 0.1°C |
| Air Flow | 94 mL ± 5 mL/min, with flowmeters |
| Timing Unit | 0 to 99 min 59 s, resolution 1 s |
| Porcelain crucible | 30 ml |
| Inner iron crucible | 75 ml |
| Outer iron crucible | 190 ml |
| Burner | Mig Burner |
| Coking furnace | Metal furnace |
| Heating mode | Electric heating |
| Test unit | 5 units |
| Temperature range | Ambient to 550°C |
| Bath type | Four holes with a furnace |
| Heating type | Electric resistance furnace |
| Temperature controlling range | 0 ~ 520 °C |
| Temperature controlling accuracy | ± 5 °C |
| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Measurement range | Room temperature ~ 150°C |
| Stirring speed | 0 ~ 1200 r / min |
| Heating power | 25 W |
| Interior Dimension | 360 × 250 × 545 mm |
| Temperature controlling accuracy | ≤ 0.5 ℃ |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 200 ℃ |
| Power supply for illumination | 5 V |
| Power of motor | 2 kW |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |
| Operation environment temperature | 15 ~ 28 ℃ |
| Temperature controlling range | 10 ℃ ~ 35 ℃ |
| Temperature resolution | 0.001 ℃ |
| Mean value of heat capacity | 15 kJ / K |
| Ambient temperature | 20 ℃ ± 5 ℃ |
| Heat capacity | 14000 ~ 15000 J / K |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |