| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Temperature Precision | ± 0.1°C |
| Air Flow | 94 mL ± 5 mL/min, with flowmeters |
| Timing Unit | 0 to 99 min 59 s, resolution 1 s |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W × 2 |
| Sample Determination | 2 at a time |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W |
| Sample Determination | 1 at a time |
| Ambient Temperature | 10°C to 35°C |
| Measurement Range | 0 to 100 mg |
| Resolution | 0.1 µg |
| Max. Electrolysis Speed | 40 µg /s |
| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml (50 ± 0.2 ml for bituminous materials) |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Ambient Temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Graduated Flask | 100 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.1 °C |
| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.2 °C |
| Sample quantity | 2 to 3 ml (it is equal to sample depth of 3 mm to 4 mm) |
| Measurement time | 60, 120, 240, 300, and 600 s at random |
| Measurement range | 7 ppm to 5 % |
| Repeatability | < 0.029 (S + 0.6) |
| Air flow rate | Not less than 150 L / h |
| Max. Preset time | 99 min 59 s (100 min) |
| Chamber diameter of oven | Φ22 mm |
| Heating power of oven | 1400 W × 2 |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | The outer barrel temperature is constant |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | A. Outer barrel temperature follows room temperature change mode Or B. Outer barrel temperature constant mode |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Oxygen filling | Fully automatic oxygen filling & releasing, fully automatic bomb raising & lowering |
| Bomb volume | 250 ml |
| Analysis time | < 8 min full test process: <10 min |