| Measuring range | 0 to 700 taper degree (digital display table 0-70 mm) |
| Timing device | Timing error is less than ±0.1 s |
| Resolution | 0.01 mm |
| Needle insertion accuracy | ±1 cone insertion degree |
| Viscosity measurement range | 10 ~ 2000000 MPa•s |
| Ambient temperature | 5 °C ~ 35 °C |
| Ambient humidity | Not more than 80 % |
| Spindles | Four spindles of No.1 ~ 4 |
| Sample hole | 4 pieces |
| Speed of stirring motor | 1400 rpm |
| Speed for sample stirring | 1000 ± 50 rpm |
| Ambient temperature | Room temperature to 35°C |
| Sample hole | 4 pieces |
| Sample quantity | 4 to 12 pieces |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Temperature controlling range | Room temperature to 100°C |
| Sample hole | 2 pieces |
| Speed of stirring motor | 1400 rpm |
| Ambient temperature | 10 to 35°C |
| Temperature controlling range | Room Temperature to 100°C |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Total power consumption | ≤ 1200 W |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Ambient temperature | (-10 )°C to 35 °C |
| Measurement range | ≥0.05 mg KOH/g |
| Potential measurement range | 0 to 1800.0 mV |
| Burette volume | 10 mL |
| Minimum titration volume | 0.001 ml |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |
| Operation environment temperature | 15 ~ 28 ℃ |
| Temperature controlling range | 10 ℃ ~ 35 ℃ |
| Temperature resolution | 0.001 ℃ |
| Mean value of heat capacity | 15 kJ / K |
| Ambient temperature | 20 ℃ ± 5 ℃ |
| Heat capacity | 14000 ~ 15000 J / K |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |