| Number of basket lifting set | 3 sets |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Number of basket lifting set | 2 sets |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Number of basket lifting set | 1 set |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Disc | Diameter 100 mm |
| Funnel Outer Diameter | Outer diameter 155 mm |
| Funnel Inner Diameter | 145 mm |
| Test Sample | Surfactant Powder and Particles, non-agglomerated powder |
| Work Station | 2 |
| Sample Volume | ≤ 250 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Work Station | 3 |
| Sample Volume | ≤ 100 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Work Station | 1 |
| Sample Volume | ≤ 250 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Maximum pressure | 15 KN |
| Maximum diameter Tablet | 12 mm |
| Maximum depth of filling | 11 mm |
| Maximum thickness of tablet | 6 mm |
| Maximum pressure | 60 KN |
| Maximum diameter Tablet | 25 mm |
| Maximum depth of filling | 16 mm |
| Maximum thickness of tablet | 10 mm |
| Maximum pressure | 50 KN |
| Maximum diameter Tablet | 20 mm |
| Maximum depth of filling | 12 mm |
| Maximum thickness of tablet | 6 mm |
| No of vessels | 3 |
| No of poles | 3 |
| Position of vessels and poles | Three vessel and three pole arranged on one line |
| Head part movement | Manually turn over |
| No of vessels | 6 |
| No of poles | 6 |
| Position of vessels and poles | Six vessel and six pole arranged on one line |
| Head part movement | Manually turn over |
| No of vessels | 1 |
| No of poles | 1 |
| Position of vessels and poles | One vessel and one pole arranged on one line |
| Head part movement | Manually turn over |