| Hardness measurement range | 2 to 200 N, 0.2 to 20 kg |
| Tablet diameter | 2 to 40 mm |
| No. of testing tablets in each group | ≤ 100 tablets |
| Built in printer | No |
| Hardness measurement range | 2 to 200 N, 0.2 to 20 kg |
| Tablet diameter | 2 to 40 mm |
| No. of testing tablets in each group | ≤ 100 tablets |
| Built in printer | Yes |
| Hardness measurement range | 2 to 196 N, 0.2 to 20 kg |
| Tablet diameter | 2 to 20 mm |
| No. of testing tablets in each group | ≤ 100 tablets |
| Built in printer | No |
| Number of basket lifting set | 1 set |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Number of basket lifting set | 3 sets |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Number of basket lifting set | 2 sets |
| Lifting frequency of the basket | 30 to 32/ min |
| Lifting distance of basket | 55 ± 1 mm |
| Minimum spacing from screen to bottom of beaker | 25 ± 2 mm |
| Maximum pressure | 15 KN |
| Maximum diameter Tablet | 12 mm |
| Maximum depth of filling | 11 mm |
| Maximum thickness of tablet | 6 mm |
| Maximum pressure | 60 KN |
| Maximum diameter Tablet | 25 mm |
| Maximum depth of filling | 16 mm |
| Maximum thickness of tablet | 10 mm |
| Maximum pressure | 50 KN |
| Maximum diameter Tablet | 20 mm |
| Maximum depth of filling | 12 mm |
| Maximum thickness of tablet | 6 mm |
| Work Station | 1 |
| Sample Volume | ≤ 250 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Work Station | 3 |
| Sample Volume | ≤ 100 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Work Station | 2 |
| Sample Volume | ≤ 250 ml |
| Sample Weight | ≤ 500 g |
| Number of Tapping | 0 to 99999 (set 0 to output bulk density) |
| Diameter of counting plate | 400 mm |
| Hole No. of counting slide/range | 5 to 100 (optional) |
| Production efficiency | 10 to 20 vials/ min |
| Rate of Bottles | 36 bottles/ minute |