Drug test chambers are designed to conduct stability and shelf life studies on drug and drugs components.
| Interior Volume | 500 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Temperature Deviation in time | ± 2.0 ℃ |
| Interior Volume | 100 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Temperature Deviation in time | ± 2.0 ℃ |
| Interior Volume | 225 L |
| Heat load | 1000 W |
| Temperature Range | 0℃ to 100 ℃ |
| Temperature Deviation in time | ± 2.0 ℃ |
Labtron offers ozone test chambers which can simulate ozone atmospheric conditions to be used for aging cracking test of non-metal materials and rubber products, to determine the anti-ozone properties of the products.
| Diameter of holder (mm) | 600 |
| Length of each side (mm) | 220 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Diameter of holder (mm) | 400 |
| Length of each side (mm) | 180 |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature range | 0℃ ~ 100℃ |
| Humidity range | 30 % - 98 % R.H |
| Temperature fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Speed rate for cooling | Ambient ~ 0 ℃ within 20 min |
We manufacture UV test machine to simulate sunlight alongwith condenser and water spray system to simulate rain and dew. These chambers are used in various industries to detect the damage caused by environmental factors.
| Temperature Range | RT + 100 °C ~ 630 °C |
| Humidity range | 30 % ~ 85 % RH |
| Testing Time | 20 hours |
| Testing Voltage | 120 V ~ 145 V |
| UV Temperature | 50 °C to 75 °C |
| Testing Capacity | 48 piece (75 x 150 mm); 50 piece (75x 150 mm) |
| Weight | 136 kg |
| Water Consumption | Distilled water, 8liters per day |
| Temperature Range | RT + 100 °C ~ 850 °C |
| Humidity range | At 400 °C: R.H. is 40 % ~ 85 % / At 800 °C: R.H. is 30 % ~ 50 % |
| Testing Time | 20 hours |
| Testing Voltage | 120 V ~ 145 V (135 V) |
Labtron’s plant growth chamber is designed with accurate control of temperature, light, humidity, CO2 and other environmental factors which are necessary for plant growth. These chambers are helpful for researchers to carryout different experiments on plants without any dependency on climatic factors.
| Chamber Volume | 300 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | Without Lighting: 0 to 50℃ <br/> With lighting:10 to 50℃ |
| Chamber Volume | 450 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | Without Lighting: 0 to 50℃ <br/> With lighting:10 to 50℃ |
| Chamber Volume | 800 L |
| Shelves | 3(PCS) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | Without Lighting: 0 to 50℃ <br/> With lighting:10 to 50℃ |
Labtron offers temperature and humidity test chambers which are used in various industries to test large equipments such as automotive parts by controlling the temperature and humidity. It is highly stable and provides enough space to work.
| Capacity | 50 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Environmental condition | 5 ℃ ~ + 40 ℃ ≤ 85 % RH |
| Capacity | 100 L |
| Temperature range | (-20)℃ to 150 ℃ ,(-40) ℃ to 150 ℃ , (-70 )℃ to 150 ℃ |
| Temperature cooling rate | 1 ℃ / min |
| Overall dimension (D x W x H) | 860 x 1050 x 1620 mm |
| Capacity | 80 L |
| Temperature range | (- 20 °C) to 150 °C |
| Low type | I – 40 °C, II – 70 °C |
| Environmental condition | 5 ℃ ~ + 40 ℃ ≤ 85 % RH |