| Chamber Volume | 50 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Chamber Volume | 80 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Chamber Volume | 160 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Gravity air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
Equipped with inner glass door for easy operation, our heating incubators deliver a higher level of performance for storage and cultivation purpose. This range is available in different chamber volume.
| Chamber Volume | 16 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
| Chamber Volume | 35 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
| Chamber Volume | 50 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
It incorporates advantage of both closed and shaking incubation required for no. of processes which includes tissue culture, enzyme reaction, fermentation etc. It is highly efficient with user-friendly operation.
| Display | LCD |
| Circulation Mode | Forced convection |
| Shaking Mode | Rotatory Shaking |
| Drive Mode | Unishaft drive |
| Shaking Speed Range | 40 to 300 rpm |
| Platform Size | 280 × 220 mm |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | Room temperature +5 ℃ to 50 ℃ |
| Display | LCD |
| Circulation Mode | Forced convection |
| Shaking Mode | Rotatory Shaking |
| Drive Mode | Unishaft drive |
| Temperature range | RT. 5°C ~ 100°C |
| Temperature accuracy | ≤ ± 0.3°C |
| Temperature uniformity | ≤ ± 0.3 °C |
| Temperature stability | ± 0.3°C |
| Temperature range | RT. 5°C ~ 130°C |
| Temperature accuracy | ± 0.5 °C at 40 °C ; ± 1 °C at 120°C |
| Temperature uniformity | ± 0.5 °C |
| Block quantity | 4 |
| Temperature range | RT. 5°C ~ 160°C |
| Temperature accuracy | ± 0.5 °C at 40 °C ; ± 1 °C at 120°C |
| Temperature uniformity | ± 0.5 °C |
| Block quantity | 1 or 2 |