| Capacity | 250 L |
| Illumination type | 3-side illumination |
| Illumination source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 12000 lx |
| Capacity | 350 L |
| Illumination type | 3-side illumination |
| Illumination source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 20000 lx |
| Capacity | 450 L |
| Illumination type | 3-side illumination |
| Illumination source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 20000 lx |
| Chamber Volume | 80 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Chamber Volume | 50 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Chamber Volume | 160 L |
| Shelves | 2(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Heating Method | Water Temperature |
| Capacity | 150 L |
| Temperature range | 0 to 60°C |
| Accuracy | ± 0.5°C |
| Ambient temperature | 0 to 60°C |
| Capacity | 250 L |
| Temperature range | 0 to 60°C |
| Accuracy | ± 0.5°C |
| Ambient temperature | 0 to 60°C |
| Capacity | 100 L |
| Temperature range | 0 to 60°C |
| Accuracy | ± 0.5°C |
| Ambient temperature | 0 to 60°C |
Equipped with inner glass door for easy operation, our heating incubators deliver a higher level of performance for storage and cultivation purpose. This range is available in different chamber volume.
| Chamber Volume | 35 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
| Chamber Volume | 50 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
| Chamber Volume | 16 L |
| Shelves | 2 (pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ / ± 0.5 ℃ |
| Temperature Range | RT 5 ℃ ~ 65 ℃ |
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Gravity air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|