| Air cycle Mode | Gravity air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Air cycle Mode | Natural air convection | ||||||||||||||
| Function |
|
||||||||||||||
| Body structure |
|
||||||||||||||
| Controller |
|
| Capacity | 250 L |
| Illumination type | 2 side illumination |
| Light source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 12000 lx |
| Capacity | 450 L |
| Illumination type | 2 side illumination |
| Light source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 20000 lx |
| Capacity | 350 L |
| Illumination type | 2 side illumination |
| Light source | Fluorescent lamp |
| Lighting illumination | 0 to 15000 lx |
| Capacity | 24 cards |
| Temperature range | RT+5°C to 60°C |
| Temperature accuracy | ± 0.5°C |
| Temperature precision | 0.1°C |
| Temperature range | 5 to 60°C |
| Temperature uniformity | ±0.5°C (ambient temperature 25°C, set value 37°C, 5 % no load) |
| Temperature fluctuation | ±0.2°C (ambient temperature 25°C, set value 37°C, 5 % no load) |
| CO<sub>2</sub> Concentration range | 0 to 20 % |
This wide range of cooling incubators is available in different temperature ranges and it is suitable to serve for preservation of culture medium, serum, medicine as well as micro-organism training and environmental testing, etc.
| Shelves | 3(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | (-20) ℃ ~ 65 ℃ |
| Temperature Stability | High: ± 0.5 ℃ Low: ± 1 ℃ |
| Shelves | 3(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | (-10) ℃ ~ 65 ℃ |
| Temperature Stability | High: ± 0.5 ℃ Low: ± 1 ℃ |
| Shelves | 3(pcs) |
| Display Resolution | 0.1 ℃ |
| Temperature Range | (-40) ℃ ~ 65 ℃ |
| Temperature Stability | High: ± 0.5 ℃ Low: ± 1 ℃ |