Comparison Microscope is a benchtop unit offering magnification up to 5.0x. Designed with computer-based digital color video recorder for observing a live image of the split image.
| Optical magnification range | 2.5X ~ 120X |
| Eyepiece | WF 10X / Ø 22 mm, WF 10X / Ø 14 mm |
| video recording system | 3 mega pixels, 1024 × 768 resolution<br/> Support USB numerical VGA/AV/DAI output<br/> Match with digital camera port |
| Working distance | 100 mm |
| Optical System | Infinity color correct optical system |
| Viewing Head | 45˚ inclined trinocular viewing head, 360˚ rotatable interpupillary distance 50 to 75 mm, binocular trinocular 100:0 or 0:100 |
| Eyepiece | High eye point wide field plan eyepiece PL10X 22 mm, with adjustable diopter, reticle attachable |
| Objective | Long working distance plan achromatic metallurgical objectives 5X, 10X, 20X, 50X, 100X |
| Operation modes | Contact mode, friction mode, extended modes of tapping phase, MFM, EFM, scan angle 0 to 360° |
| Scan angle | 0 to 360° |
| Maximum scan range | X/Y axis: 50 µm, Z axis: 5 µm |
| Optical system/ Magnification of CCD | Magnification: 10x, Resolution: 1 µm |
| Operation modes | Contact mode, friction mode, extended modes of tapping phase, MFM, EFM, scans at random angle |
| Scan angle | Random angle |
| Maximum scan range | X/Y axis: 20 µm, Z axis: 2 µm |
| Optical system/ Magnification of CCD | Magnification: 4x, Resolution: 2.5 µm |
| Viewing head | Binocular Viewing Tube, Interpupillary distance 52 to 75 mm, 45°inclined, dioptre adjustable |
| Optical System | Infinite Optical System |
| Light distribution | 6 V 30 W Halogen Lamp House 6 V 30 W Osram Halogen Bulb Electrics for 6 V 30 W Halogen 250V/3.15 A Φ5 × 20 Fuse |
| Eyepiece | WF10X/20 mm Plan Eyepiece, High eye-point up to 21 mm Centering Telescope |
| Viewing head | Trinocular Head Inclined at 30°, Interpupillary distance: 48 to 75 mm |
| Optical system | Infinite Optical System |
| Light distribution | Halogen Lamp 6 V/ 30 W |
| Eyepiece | High-point, Extra Wide Field Eyepiece EW10×/ 22 |
| Viewing head | Binocular head, inclined at 20º , interpupillary distance 55-75 mm |
| Eyepiece | EW10X/ Ø22 mm |
| Objectives | Plan achromatic objective: 1x<br/> Zoom objectives: 0.8x-6.4x with 1:8 zoom ratio |
| Stage | working distance: 78 mm |
| Viewing head | Binocular head, inclined at 20º , interpupillary distance 55-75 mm |
| Eyepiece | EW10X/ Ø22 mm |
| Objectives | Plan achromatic objective: 1x<br/> Zoom objectives: 0.8x-8x with 1:10 zoom ratio |
| Stage | working distance: 78 mm |
| Viewing head | Binocular head, inclined at 20° , interpupillary distance 55-75 mm |
| Eyepiece | EW10X/ Ø22 mm |
| Objectives | Plan achromatic objective: 1x<br/> Zoom objectives: 0.8x-5x with 1:6 zoom ratio |
| Stage | working distance: 78 mm |