| Measuring range | 0 to 700 taper degree (digital display table 0-70 mm) |
| Timing device | Timing error is less than ±0.1 s |
| Resolution | 0.01 mm |
| Needle insertion accuracy | ±1 cone insertion degree |
| Ambient Temperature | 10°C to 35°C |
| Measurement Range | 0 to 100 mg |
| Resolution | 0.1 µg |
| Max. Electrolysis Speed | 40 µg /s |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W × 2 |
| Sample Determination | 2 at a time |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W |
| Sample Determination | 1 at a time |
| Experimental temperature range | -50 to 70°C |
| Test sample volume | 50 ml |
| Ambient temperature range | 10 to 40°C |
| Humidity | ≤ 85% |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Measurement range | 32 ℃ to 160 ℃ |
| Ambient temperature | 35 °C |
| Temperature resolution | 0.01 ℃ |
| Beaker volume | 1000 mL |