| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
| Breakdown sensitivity | < 0.1 kV |
| Heating power | 2 kW |
| Cooling power | 0.5 kW |
| Steam temperature | 0 to 400℃ |
| Oven temperature | 0 to 500℃ |
| Graduated flasks | 100 ml |
| Scale division of graduated flask | 1ml |
| Distillation flask | 125 ml |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Ambient temperature | -10°C to 35°C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Thermometer | Each one for 70°C to 90°C , 100°C to120°C , and 125°C to 150°C |
| Scale division | 0.1 ℃ |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 11 pieces |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 11 pieces |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 7 pieces of Cannon-Fenske reserve-flow capillary viscometer tubes in a group |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Porcelain crucible | 30 ml |
| Inner iron crucible | 75 ml |
| Outer iron crucible | 190 ml |
| Burner | Mig Burner |
| Coking furnace | Metal furnace |
| Heating mode | Electric heating |
| Test unit | 5 units |
| Temperature range | Ambient to 550°C |
| Bath type | Four holes with a furnace |
| Heating type | Electric resistance furnace |
| Temperature controlling range | 0 ~ 520 °C |
| Temperature controlling accuracy | ± 5 °C |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Oxygen filling | Fully automatic oxygen filling & releasing, fully automatic bomb raising & lowering |
| Bomb volume | 250 ml |
| Analysis time | < 8 min full test process: <10 min |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | A. Outer barrel temperature follows room temperature change mode Or B. Outer barrel temperature constant mode |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | The outer barrel temperature is constant |