| Experimental temperature range | -50 to 70°C |
| Test sample volume | 50 ml |
| Ambient temperature range | 10 to 40°C |
| Humidity | ≤ 85% |
| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Sample quantity | 2 to 3 ml (it is equal to sample depth of 3 mm to 4 mm) |
| Measurement time | 60, 120, 240, 300, and 600 s at random |
| Measurement range | 7 ppm to 5 % |
| Repeatability | < 0.029 (S + 0.6) |
| Air flow rate | Not less than 150 L / h |
| Max. Preset time | 99 min 59 s (100 min) |
| Chamber diameter of oven | Φ22 mm |
| Heating power of oven | 1400 W × 2 |
| Temperature controlling accuracy | ± 0.5 ℃ |
| Refrigeration system | New-type refrigeration compressor |
| Cold trough | Two holes in one trough, and same temperature |
| Ambient temperature | ≤ 30 ℃ |
| Refrigeration system | New-type refrigeration compressor |
| Controlling temperature of cold trough | Cold trough I: RT ~ (-51) °C, ± 1°; Cold trough II:RT ~ (-80) °C, ± 1 °C |
| Ambient temperature | ≤ 30 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Ambient temperature | (-10)℃ ~ 35 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Sample cup Inner diameter | 31.0 ~ 32.0 mm |
| Sample cup Wall thickness | 1.0 ~ 1.5 mm |
| Coking furnace | Metal furnace |
| Heating mode | Electric heating |
| Test unit | 5 units |
| Temperature range | Ambient to 550°C |
| Bath type | Four holes with a furnace |
| Heating type | Electric resistance furnace |
| Temperature controlling range | 0 ~ 520 °C |
| Temperature controlling accuracy | ± 5 °C |
| Porcelain crucible | 30 ml |
| Inner iron crucible | 75 ml |
| Outer iron crucible | 190 ml |
| Burner | Mig Burner |