| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Measurement Range | Ambient Temperature ~ 250 °C |
| Flash Point | Lower than 104 °C , error is 2 °C; Higher than 104 °C , error is 6 °C |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Temperature range | 5 °C ~ 110 °C, Each scale division is 0.5 °C; 20 °C ~ 150 °C, Each scale division is 1.0 °C; 90 °C ~ 370 °C, Each scale division is 2 °C |
| Aperture of ignition device | 0.8 mm |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Ignition Mode | electron igniter / gas flame |
| Temperature range | Room Temperature ~ 300 ℃ |
| Vessel Volume | 4000 ml × 2 |
| Power of Vacuum pump | 160 W |
| Negative power | 3.7 kPa(27.75 mmHg) |
| Power of shaking machine | 30 W |
| Measurement range | 32 ℃ to 160 ℃ |
| Ambient temperature | 35 °C |
| Temperature resolution | 0.01 ℃ |
| Beaker volume | 1000 mL |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz |
| Temperature controlling range in water bath | RT ~ 90 ℃ ± 5 ℃ |
| Cooling bath temperature | (-35) ℃ ± 1 ℃ |
| Evaporation temperature | 35 ℃ ± 1 ℃ |
| Power supply | AC 220 V ± 5 % , 50Hz |
| Measurement range | 0 ~ 75 kV |
| Voltage rising rate | 3 kV ± 10 % / s |
| Distance between electrodes | 2.5 mm |
| Dimension | 390 x 260 x 590 mm |
| Total power consumption | ≤ 1200 W |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz |
| Heating power of water bath | 1000 W |