| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml (50 ± 0.2 ml for bituminous materials) |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Ambient Temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Graduated Flask | 100 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.1 °C |
| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.2 °C |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|
| Beaker quantity | 600 ml |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 40 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Thermometer Measurement range | (-5) °C ~ 300 °C |
| Ambient temperature | ≤ 35 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Heating power of electric furnace | 250 W × 2 |
| Total power consumption | ≤ 700 W |
| Potential measuring range | (0 to ±1999.5) Mv |
| Intrinsic error | 0.1 % ±0.5 mV |
| Input impedance | Ri ≥1 × 1012 Ω |
| Burette capacity | 10 mL |
| Measuring range | 0 to 700 taper degree (digital display table 0-70 mm) |
| Timing device | Timing error is less than ±0.1 s |
| Resolution | 0.01 mm |
| Needle insertion accuracy | ±1 cone insertion degree |