| Capacity | 2.0 kVA |
| Speed of voltage increase | 2 k V/ s |
| Voltage inspection accuracy | 0.01 |
| Breakdown sensitivity | < 0.1 kV |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Total power consumption | ≤ 1200 W |
| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Ambient temperature | (-10 )°C to 35 °C |
| Measurement range | ≥0.05 mg KOH/g |
| Potential measurement range | 0 to 1800.0 mV |
| Burette volume | 10 mL |
| Minimum titration volume | 0.001 ml |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |
| Operation environment temperature | 15 ~ 28 ℃ |
| Heat capacity | 14000 ~ 15000 J / K |
| Temperature measurement range | 10 ~ 35 ℃ |
| Repeatability error | ≤ 0.2 % (Grade C) |
| Endured pressure in oxygen bomb | 20 MPa |
| Temperature controlling range | 10 ℃ ~ 35 ℃ |
| Temperature resolution | 0.001 ℃ |
| Mean value of heat capacity | 15 kJ / K |
| Ambient temperature | 20 ℃ ± 5 ℃ |
| Samples | 6 |
| Temperature controlling mode | Automatic digital temperature |
| Temperature controlling range | Room temperature ~ 160 °C |
| Temperature controlling accuracy | ± 0.2 °C |
| Samples | 8 |
| Temperature | 100 ℃ |
| Temperature controlling accuracy | 0.1 ℃ |
| Flow meter | 3 ± 0.3 L / H oxygen |
| Samples | 2 |
| Oil bath cubage | 30 L |
| Angle between bomb and water surface | 30 ° |
| Speed of rotary assembly | 100 ± 5 RPM |
| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml (50 ± 0.2 ml for bituminous materials) |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Ambient Temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Graduated Flask | 100 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.1 °C |
| Graduated Flask | 200 ± 0.2 ml |
| Standard Water Value | 51 ± 1 s |
| Temperature Range | 0 ~ 100 °C |
| Temperature Controlling Accuracy | ± 0.2 °C |