| Graduated flask | 100 ml,50 ml |
| Conical flask | 100ml |
| Separatory funnel | 250ml |
| Ambient temperature | (-10 )°C to 35 °C |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Precision of titration tube | Scale division is 0.02 ml |
| Total power consumption | ≤ 1200 W |
| Measurement range | ≥0.05 mg KOH/g |
| Potential measurement range | 0 to 1800.0 mV |
| Burette volume | 10 mL |
| Minimum titration volume | 0.001 ml |
| Penetrometer |
|
||||||||||||||||||
| Circulatory Water Bath |
|
| Measurement range | 0 to 600 penetration scale |
| Timing controller | 5 sec or 60 sec |
| Time accuracy | ± 0.1 seconds |
| Resolution | 0.01 mm |
| Measurement range | 0 to 600 penetration scale |
| Timing controller | 5 sec, 8 sec, 10 sec, 12 sec, 30 sec and 60 sec |
| Time accuracy | ± 0.1 seconds |
| Resolution | 0.01 mm |
| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Ignition Mode | electron igniter / gas flame |
| Temperature range | Room Temperature ~ 300 ℃ |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Measurement Range | Ambient Temperature ~ 250 °C |
| Flash Point | Lower than 104 °C , error is 2 °C; Higher than 104 °C , error is 6 °C |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Temperature range | 5 °C ~ 110 °C, Each scale division is 0.5 °C; 20 °C ~ 150 °C, Each scale division is 1.0 °C; 90 °C ~ 370 °C, Each scale division is 2 °C |
| Aperture of ignition device | 0.8 mm |
| Temperature range | Room temperature to 1000 ºC |
| Temperature resolution | 0.1 ºC |
| Temperature fluctuation | ±0.1 ºC |
| Heating rate | 1 ~ 80 ºC / min |