| Measurement range | 0 to 600 penetration scale |
| Timing controller | 5 sec, 8 sec, 10 sec, 12 sec, 30 sec and 60 sec |
| Time accuracy | ± 0.1 seconds |
| Resolution | 0.01 mm |
| Measurement range | 0 to 600 penetration scale |
| Timing controller | 5 sec or 60 sec |
| Time accuracy | ± 0.1 seconds |
| Resolution | 0.01 mm |
| Penetrometer |
|
||||||||||||||||||
| Circulatory Water Bath |
|
| Measurement item | motor gasoline and diesel |
| measurement unit of octane is ON | 40 to 120 |
| Permissible error of octane | ± 0.5 max |
| Fluctuate range of octane | ± 0.2 max |
| Measuring Range For Aviation Gasoline | 86.0 to 105.0/MON |
| Measuring Range For Gasoline For Motor Vehicles | National standard: 65.0 to 110.0/RON<br/> National-V standard: 70 to 115.0/RON<br/> Blended gasoline: 75.0 to 120.0/RON<br/> Light gasoline: 50.0 to 85.0 /MON<br/> Isomerized gasoline: 85.0 to 120.0/RON<br/> Arene gasoline: 90.0 to 120.0/RON |
| Measuring Range For Ethanol | E93: 92.0 to 95.0/RON<br/> E97: 95.0 to 99.0/RON<br/> Judgement: 60.0 to 120.0/RON |
| Measuring Range For Automobile Diesel Fuels | Cetane number: 25 to 75/CN<br/> Cetane index: 20 to 80/CI |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Measurement Range | Ambient Temperature ~ 250 °C |
| Flash Point | Lower than 104 °C , error is 2 °C; Higher than 104 °C , error is 6 °C |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 ℃ |
| Relative humidity | ≤ 80 % |
| Ignition Mode | electron igniter / gas flame |
| Temperature range | Room Temperature ~ 300 ℃ |
| Ambient temperature | ≤ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Temperature range | 5 °C ~ 110 °C, Each scale division is 0.5 °C; 20 °C ~ 150 °C, Each scale division is 1.0 °C; 90 °C ~ 370 °C, Each scale division is 2 °C |
| Aperture of ignition device | 0.8 mm |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | The outer barrel temperature is constant |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Oxygen filling | Fully automatic oxygen filling & releasing, fully automatic bomb raising & lowering |
| Bomb volume | 250 ml |
| Analysis time | < 8 min full test process: <10 min |
| Calorimeter type | Isoperibol |
| Temperature range | 5 to 40°C |
| Measurement range | 5 to 40 MJ/ kg |
| Operation Mode | A. Outer barrel temperature follows room temperature change mode Or B. Outer barrel temperature constant mode |
| Ambient Temperature | 10°C to 35°C |
| Measurement Range | 0 to 100 mg |
| Resolution | 0.1 µg |
| Max. Electrolysis Speed | 40 µg /s |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W |
| Sample Determination | 1 at a time |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W × 2 |
| Sample Determination | 2 at a time |