| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Measuring Range For Aviation Gasoline | 86.0 to 105.0/MON |
| Measuring Range For Gasoline For Motor Vehicles | National standard: 65.0 to 110.0/RON<br/> National-V standard: 70 to 115.0/RON<br/> Blended gasoline: 75.0 to 120.0/RON<br/> Light gasoline: 50.0 to 85.0 /MON<br/> Isomerized gasoline: 85.0 to 120.0/RON<br/> Arene gasoline: 90.0 to 120.0/RON |
| Measuring Range For Ethanol | E93: 92.0 to 95.0/RON<br/> E97: 95.0 to 99.0/RON<br/> Judgement: 60.0 to 120.0/RON |
| Measuring Range For Automobile Diesel Fuels | Cetane number: 25 to 75/CN<br/> Cetane index: 20 to 80/CI |
| Measurement item | motor gasoline and diesel |
| measurement unit of octane is ON | 40 to 120 |
| Permissible error of octane | ± 0.5 max |
| Fluctuate range of octane | ± 0.2 max |
| Experimental temperature range | -50 to 70°C |
| Test sample volume | 50 ml |
| Ambient temperature range | 10 to 40°C |
| Humidity | ≤ 85% |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Timing range | 1 s to 9 min 59 s |
| Temperature controlling range | Room temperature to 99.9 °C |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Temperature controlling range | Room temperature to 99.9 °C |
| Temperature controlling accuracy | ± 1 °C |
| Electric Muffle Furnace |
|
||||||||||||||||
| Temperature controller |
|
||||||||||||||||
| Electric heating plate |
|