| Viscosity measurement range | 10 ~ 2000000 MPa•s |
| Ambient temperature | 5 °C ~ 35 °C |
| Ambient humidity | Not more than 80 % |
| Spindles | Four spindles of No.1 ~ 4 |
| Evaporation bath type and size | Aluminum block bath, φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 3 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Flow rate display | Flow meter |
| Evaporation bath type and size | Aluminum bath φ260 × 130 mm |
| Holes for testing | 5 pieces |
| Size of holes for testing cylinder | φ51 × 70 mm |
| Working temperature | 160 ℃ ~ 165℃ |
| Bath type | Oil bath |
| Bath capacity | 5000 ml ± 50 ml |
| Ambient temperature | Room temperature to 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Ambient Temperature | 10°C to 35°C |
| Measurement Range | 0 to 100 mg |
| Resolution | 0.1 µg |
| Max. Electrolysis Speed | 40 µg /s |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W |
| Sample Determination | 1 at a time |
| Ambient Temperature Range | ≤ 35°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Heating Mantle Cap Power | 1000 W × 2 |
| Sample Determination | 2 at a time |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 11 pieces |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 11 pieces |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Ambient temperature | (-10) °C ~ 35 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Capillary viscometer | 7 pieces of Cannon-Fenske reserve-flow capillary viscometer tubes in a group |
| Stirring motor | 6 W, 1200 rpm |
| Thermometer | 0 ℃ ~ 360 °C |
| Scale Division | 1 °C |
| Ambient Temperature | ≤ 35 °C |
| Relative Humidity | ≤ 85 % |
| Ambient Temperature | 10 ℃ ~ 40 ℃ |
| Relative Humidity | ≤ 85 % |
| Temperature Measurement- Full Scale | Ambient temperature to ~ 400 ℃ |
| Temperature Measurement- Repeatability | ≤ 4 ℃ |
| Thermometer | 6 ℃ ~ 400 ℃ |
| Scale Division | 2 °C |
| Spout Aperture | 0.6 ~ 0.8 mm |
| Ambient Temperature | -10 ℃ ~ 50 ℃ |